truhlářství Antonín Volhejn

feng šuej

Ložnice podle feng šuej

Ložnice tvoří nedílnou součást každého obydlí a měla by v prvé řadě sloužit dvěma základním účelům: lásce a regeneraci. Je to velice osobní prostor, což by mělo být zřetelné na první pohled. Proto by ložnice neměla vypadat například jako pracovna nebo dětský pokoj a neměly by tam být počítače, pracovní dokumenty, hračky dětí atd.

Nejlepší umístění ložnice z hlediska dispozice bytu nebo domu je co nejdále od vstupních dveří tak, aby soukromí bylo patřičně zachováno. Ložnice by neměla sousedit se záchodem a koupelnou.

Nejdůležitější součástí ložnice je samozřejmě postel a proto je velmi důležité její správné umístění. Postel se nikdy nedává nohama přímo ke dveřím! Ve feng šuej kromě řady obecných zásad je také mnoho individuálních doporučení pro nejlepší umístění postele například na základě osobních šťastných směrů, které je pak nejlépe konzultovat přímo s osobou (nebo osobami), které budou tento prostor obývat.

Nejvhodnějším materiálem pro základní kostru postele je každopádně dřevo. Na trhu je spousta nejrůznějších typů postelí, ale vybíráme v prvé řadě z těch, které mají pevné čelo a nemají úložný prostor. Pevné čelo je totiž důležité pro pocit jistoty a ochrany. Absence úložného prostoru pak zaručí volné proudění vzduchu a energie pod postelí.

Přímo nad postelí by nemělo viset nic těžkého, jako například lustr, obraz v těžkém rámu a už vůbec ne police nad hlavou! Nedoporučuje se také spát pod těžkými trámy a šikminami. Snažte se vyhnout i ostrým hranám a rohům. Jsou-li v ložnici zrcadla, dbáme na takové jejich umístění, aby neodrážela postel. Působí to při spánku jednak rušivě a zároveň odraz spícího páru ze dvou osob udělá čtyři což může vést k nevěrám.

I lidé, kteří žijí bez partnera by rozhodně měli volit manželskou postel. Tím totiž připravují místo pro příchod budoucí lásky. Ti, kteří žijí v partnerském vztahu by si pak měli pořídit společnou matraci a postel umístit tak, aby oba partneři měli kolem postele volnou uličku a žádný se necítil omezen.

Musíme si také dobře uvědomit, že každá věc přítomná v ložnici má vliv na naše vnímání, pocity a tím na kvalitu našeho spánku a partnerského vztahu. Chcete-li upevnit váš vztah je vhodné umístit v ložnici vaše vyobrazení jako šťastného páru, může to být například společná fotografie. Rozhodně odstraňte z ložnice smutné výjevy nebo dokonce obrazy s agresivní tématikou (podzimní nebo zimní smutné krajinky, válečné výjevy atd.) a také vyobrazení osamělých osob. Do ložnice také nepatří rostliny v květináčích, různé fontány a akvária, stejně jako vyobrazení vody, dále např. aranžmá ze suchých rostlin a květů, neboť představují již mrtvou energii. Televizi pak již vůbec není vhodné zde umisťovat, neboť představuje další bytost ve vašem ryze osobním prostoru. Pokud ji z prostorových důvodů nelze přesunout do jiné místnosti je dobré alespoň přes noc přikrývat obrazovku vhodnou dekorační látkou.

Velkou roli hrají v ložnici barvy. Velice záleží na rozhodnutí, zda chcete v ložnici především relaxovat a nebo toužíte vnést do vašeho života více vášně. V prvním případě relaxaci napomohou příjemné měkké pastelové odstíny zelené, okrové nebo béžové. Naopak vášeň do ložnice vnesou odstíny červené barvy, ať už v podobě lokální výmalby nebo například v podobě různých doplňků jako jsou měkké polštářky nebo přehoz přes postel. Romantickou atmosféru pak dotvoří svíčky (běžné nebo vonné), tlumené světlo lampy se stínítkem nebo příjemná vůně z aromalampy nebo vonných tyčinek.

Jak zařídit dětský pokoj

Jak zorganizovat dětský pokojík, aby naše milované děti byly zdravé a dobře se učily? Začneme tím, že by měl plnit dvě základní funkce: klidovou a aktivní. Je to vlastně ložnice a místo na hraní, u starších dětí pak i místo pro studium v jednom. Na základě těchto odlišně chápaných prostředí je vhodné prostor rozdělit na dvě zóny, nejde-li to fyzicky, pak alespoň opticky. Pomoci nám může koberec, paraván nebo závěs, není však ale vhodné k tomuto účelu využívat těžkou a velkou skříň.

Klidová zóna je určena pro kvalitní spánek a regeneraci. Bude zde tedy stát postel a pokud je to možné, již nic dalšího. Nejlepším umístěním pro ni je co nejdále od vstupních dveří, ale ne přímo pod oknem ani pod šikminou a v žádném případě nohami ke dveřím! Pokud přece jen stojí přímo pod oknem, zatáhneme ho na noc neprůhledným závěsem. Pokud nám malý byt (pokoj) neumožní postel umístit jinak, než nohami ke dveřím, pak před ni postavíme alespoň symbolickou překážku (např. židli, paraván, ozdobné krabice atd.) tak, abychom při vstupu do pokoje nejdřív narazili na tuto překážku a až potom na postel. Za hlavou spícího dítěte musí být pevná opora například zeď, čelo postele, skříň (bez převislých polic!) atd.

Pokud pokojík obývají děti dvě a umožní-li to prostor, raději zvolíme dvě samostatné postýlky než patrovou postel. U patrové postele totiž ten, kdo leží nahoře, nemá pod sebou oporu, což způsobuje pocit nejistoty, a nad tím, kdo spí dole, pak visí těžká postel, která vyvolává pocit ohrožení. Ideálním materiálem pro dětskou postel je dřevo. Vhodnější jsou postele bez úložného prostoru, aby energie mohla volně cirkulovat. Snažíme se proto, aby děti z volného místa pod ní nedělaly skladiště hraček, her, knížek atd. Takový zátaras v sobě nese nadbytek informací a brání kvalitnímu spánku. Ani kolem postele by nemělo být nic rušivého. Především nad spícím dítětem není vhodné umísťovat police (bohužel toto je voleno hodně často).

U ložního prádla upřednostňujeme pastelové barvy. Pro klidný spánek nejsou vhodné lůžkoviny výrazných kontrastních barev. A jako téměř všude jinde i zde platí, že přírodní materiály jsou v mnohém lepší než syntetické. Pro uchování dobré energie napomáhající klidnému spánku a i z hygienických důvodů je vhodné postel přes den přikrývat přehozem.

Pokud chceme do pokoje umístit rostliny v květináčích, umístíme je od postele co nejdále. Do menšího pokoje ale raději nedáváme žádné. Pokud to prostor dovolí, vybereme především zdravé květiny se zakulacenými listy. Kaktusy a různé pichlavé rostliny do dětského pokoje rozhodně nepatří!

Akvárium s rybičkami nese dobrou energii přes den, ale v noci není vhodné mít vodu u postele, neboť obecně voda do ložnice nepatří (jde o nestabilní prvek). Akvárium je lepší přesunout do jiné místnosti nebo by mělo alespoň stát co nejdále od postele.

Aktivní zóna je ta část, kde si dítě bude hrát, učit se a pracovat. Takže na rozdíl od klidové zóny by zde měla panovat atmosféra zábavy a aktivního soustředění v případě studia. Pracovní stůl má zvláště u studujících dětí významnou roli. Nejlepší pozicí pro jeho umístění je ta, při které dítě uvidí na vstupní dveře a má tak přehled, kdo do pokoje vchází. Pokud je to možné, mělo by dítě mít za zády pevnou zeď, není dobré sedět přímo zády k oknu. Soustředění pomůže pořádek a co nejméně věcí na pracovním stole (viz článek „Jak si zorganizovat pracovní místo“). Dobrými symboly pro podpoření studijních úspěchů jsou glóbus, lotosový květ, moudrá sova, hodí se sem i fotografie významných vědců (např. A. Einsteina apod.). Negativní vliv počítače pomůže utlumit přírodní křišťál, ametyst nebo růženín.

Do dětského pokoje jsou nejvhodnější skříně s uzavřenými policemi (matné sklo, celodřevěná dvířka). Materiál nejlépe přírodní, se zaoblenými okraji.

U dekoračních prvků budeme hodně bojovat s módními trendy, ale rozhodně zde platí pravidlo - nic agresivního! Obrázky monster raději vyměníme za dobrotivé pohádkové bytosti, hrozivého tygra nebo krokodýla za přátelského delfína, jednorožce nebo slona, válečnou techniku raději za mírovou, třeba tank za auto nebo letadlo atd.

Feng šuej pro panelákový byt

Ať se jedná o panelák, dům nebo byt v luxusních apartmentech ve feng šuej platí pořád stejná zásada – snažte se aby Váš vstupní prostor vypadal co nejlépe! Vstupní dveře by se měly něčím pěkným odlišovat od ostatních, může to byt originální pěkná cedulka se jménem těch kdo v domě bydlí, hezká výzdoba ať už sezónní (jarní, letní atd.) a nebo něco univerzálního. Vstupní prostor z venku lze zdůraznit pěkným koberečkem nebo rohožkou. Důležité je, aby Vaše dveře byly poutavé, dobře osvětlené a chtělo se do nich vstoupit!

Častým problémem malých bytů v panelových domech je úzká a tmavá chodba. Tento problém pomůže vyřešit zrcadlo a světlo. Zrcadlo by mělo být v celku, nejsou vhodná zrcadla z malých dílů, při pohledu do kterého je člověk jako by symbolicky rozřezáván. Zrcadlo je mocným nástrojem ve feng šuej a tak je důležité i jeho správné umístění. Za prvé zrcadlo nesmí odrážet vstupní dveře (tak, aby jsme neviděli ihned při vstupu svůj odraz) a za druhé, zrcadlo nesmí odrážet záchodové dveře. Záchod a koupelna patří k místnostem, které se snažíme spíše neutralizovat než zdůrazňovat, protože zde se zbavujeme špíny a přes splachování nám může utíkat dobrá energie. Od vstupních dveří by měla dobrá energie putovat nejlépe do obývacího pokoje nebo pracovny. Pokud ale ihned proti vstupním dveřím je záchod či koupelna není to zrovna nejlepší rozmístění a tak to bude rozhodně chtít použít nějaké nápravné řešení. Pokud to prostor dovolí lze záchodové dveře oddělit pěkným lehkým paravánem.

Ovšem často se setkáváme s tím, že místa mezi vstupními dveřmi a záchodem není na zbyt. V takovém případě pomůže situaci vyřešit světlo a hezký dekorační doplněk, které mají za úkol odpoutat pozornost od záchodových dveří a tak dobrou energii nasměrovat do dalších místností. Například to být pěkný svícen, obraz, fotografie či nějaký umělecký výtvor rozmístěný na stejné zdi jako jsou záchodové dveře. Vtipným řešením může být i šipka ukazující správný směr:o) Jako další zajímavé řešení může být hezká tapeta, kterou lze záchodové dveře zamaskovat a tím odpoutat pozornost (tapeta se lepí na celou zeď společně s dveřmi).

Centrum bytu je „srdce“ našeho prostoru, odpovídá za zdraví a za celkové harmonické rozdělení energií a tak hlavní zásadou pro centrum je, aby bylo co nejvíce volné! Ovšem v případě panelových bytů se velmi často do centra rozmisťují záchod, koupelna či nosná zeď. Pokud zrovna bydlíte v bytě s tímto problémem, situaci můžete vyřešit tím, že symbolicky posílíte centrum v dalších místnostech (nejlépe ve dvou). Do centra místnosti pořiďte pěkný lustr (číslo centrumu je pět, takže nejlépe pět lampiček) nebo závěsný křišťál, na který bude svítit sluníčko. Může to být i výrazný koberec v teplých barvách, kterým centrum zdůrazníte.

V kuchyni je důležité, aby mezi sporákem a dřezem byl alespoň malý prostor. Pokud tomu tak není a váš sporák je „nalepený“ na dřez, pořiďte mezi ně obyčejnou dřevenou desku. Dřevo pomůže ztlumit konflikt mezi ohněm (sporákem) a dřezem (vodou).

V případě, že jedna místnost slouží jako jídelna, ložnice, pracovna i obývák, snažte se alespoň symbolicky od sebe oddělit klidovou zónu od pracovní a místa, kde se stravujete. I když je to náročnější otázka i zde lze zvolit vhodné řešení. Pomohou lehká záclona, paraván, koberec a dekorační doplňky jako třeba květináč nebo váza. Snažte se ale neřešit tento problém těžkým nábytkem, aby jste třeba nerozdělovali místnost na dvě poloviny velkou skříní. Centrum místnosti by mělo zůstat co nejvíce volné!

Vchod do domu

Všichni si určitě přejeme abychom měli v životě více štěstí, zdraví, lásky atd., to vše můžeme shrnout pod pojem pozitivní energie. A ta se dá jednoduše představit jako vzácná návštěva, kterou očekáváme v našem domě. První co ji potká na její cestě k nám je vchod, vstup do domu. Ale jaký je? Lze ho jednoduše najít? Je upravený, pěkný a lákající k návštěvě? Bude tam naše vzácná návštěva vůbec chtít vstoupit?

Vchod do bytu nebo vstup do domu by měl být volný, dobře osvětlený a označený. Není dobré mít přímo proti vchodovým dveřím strom, sloup nebo stožár. Pokud bydlíte ve vlastním domě, je dobré, aby cestička k domu byla mírně klikatá, aby se do domu vinula. Vstupní dveře mají být vždy v dobrém stavu, ať už bydlíte ve vlastním domě nebo v bytě paneláku! Měly by se snadno a lehce otevírat a rozhodně nemají skřípat! Cedulka na dveřích může být jak kovová s hezky vepsaným jménem těch, kdo v domě (bytě) bydlí, tak i třeba keramická nebo z jiných ušlechtilých materiálů opatřená i vtipným prvkem atd. Důležité totiž je i to, aby se vaše dveře něčím pozitivně odlišovaly od těch ostatních.

Čím více prostoru tím lépe.

U vstupního prostoru a předsíně platí pravidlo – čím více prostoru tím lépe. Úložné prostory je nejlépe umístit do vestavěných skříní, ale nikoli do prostoru nad vchodem (častý problém v panelákových bytech). Při vstupu do bytu by jste rozhodně neměli zakopávat o boty a další překážky. Snažte se boty a oblečení vždy odklízet do botníku a do šatny. To stejné platí pro tašky s nákupy, kabelky, baťohy atd. Obzvlášť oblíbeným zlozvykem u dětí je odhodit školní tašku ihned za dveře.

Kam se zrcadlem?

Pokud chcete umístit do předsíně zrcadlo platí jedno zásadní pravidlo – nikdy jej nedávejte ihned proti vstupním dveřím, zrcadlo by nemělo odrážet vstupujícího! Můžete ho umístit například po diagonále od vchodu na protější zdi nebo na přilehlou zeď. Vhodná jsou zrcadla v celku, buď samostatná nebo umístěná v ozdobném rámu. Vyhýbejte se zrcadlům, která vás opticky rozřezávají na několik kousků (z malých čtverečků atd.)

Ochránce vchodu

Aby k nám do domu vstoupilo jen to dobré a vše negativní zůstalo spolehlivě za dveřmi, pořiďte si ochránce vchodu! Může to být jak tradiční ochránce, jakými jsou sošky, např. psi Fu, draci, Kwan Kung a nebo si můžete vymyslet sami svého ochránce, kterému věříte. Může to klidně být postavička rytíře, dřevená kočka atd. Váš ochránce by měl ale být umístěn tak, aby se díval z předsíně (zevnitř) na vchodové dveře, kontroloval je. Tradice používání ochránců vchodu je velmi stará a má místo téměř v každé kultuře. Určitě jste již viděli třeba hrůzostrašně vypadající chiméry hlídající vstup do chrámu Notre Dame v Paříži, pár lvů před barokním vchodem a další podobné ochránce.

Nalákejte Vaši vzácnou návštěvu dovnitř!

Když vzácná návštěva vstoupí do domu (bytu) co první uvidí? Kam dál budou směřovat její kroky? Pokud proti vchodovým dveřím máte takové místnosti, jako je WC či koupelna, snažte se mít tyto dveře vždy zavřené. Rovněž dveře do technických místností (kotelna, prádelna, sklep apod.) by vstupující pozitivní energii neměly vítat dokořán. Dobrá energie by měla dále pokračovat do obývacího pokoje, jídelny nebo pracovny. Nasměrovat ji správným směrem pak můžete za pomoci světla, upoutat pozornost hezkým obrazem, květinami, uměleckým dílem atd. Tak abychom od vchodu naši štěstěnu nalákali dovnitř.Výše uvedené články jsou přejaté z internetu.© 2008 Antonín Volhejn - Všechna práva vyhrazena